Kapadokya Hill

KAPADOKYA HILL HOTEL & SPA

Nevşehir Merkez OtelleriNevşehir, otel sayısı bakımından son derece zengin bir şehir olsa dahi bu otellerin neredeyse tamamı peri bacaları vadisine yakın yerlerde toplanmıştır. Ancak elbette sayıları çok az olmakla beraber Nevşehir merkez ucuz oteller de mevcuttur. Bu otellerden bir kısmı yerel idareler tarafından denetime tabi tutulurken bir kısmı ise Kültür ve Turizm Bakanlığı denetimindedir. Nevşehir merkez ucuz oteller hakkında nereye bağlı olunduğu sorgulanmak istenirse yıldızlı olup olmadığına bakılması icap edecektir. Zira yalnızca yıldıza sahip olan oteller bakanlık denetiminde kabul edilir.

Merkezdeki Otellerin Fiyatlarını Hangi Unsurlar Etkiler?

Nevşehir otelleri arasında fiyat farklılığı oluşturan unsurlar arasında yıldız bariz bir etken değildir. Elbette otelin fiyatlarını etkileyen noktalar arasında yıldızlar da yer alacaktır, ancak yıldıza sahip olmayan bir otelin dahi zaman zaman beş yıldızlı otellerden daha pahalı olduğuna rastlanılabilir. Bu sebeple Nevşehir merkez ucuz otelleri hakkında ilk ve en önemli fiyat etkeni otellerin doluluk durumudur. Şayet oteller ölü sezonda çalışmakta ise ve arzu edilen doluluğun yarısına dahi ulaşılamamış ise fiyatlar da ciddi manada düşecek hatta neredeyse yarı yarıya inecektir.

Kimi tatil beldelerinde bu fark daha fazla olsa dahi Kapadokya bölgesi neredeyse yılın her dönemi turist çektiğinden dolayı fiyatlar mevsimlik olarak daha az değişkenlik gösterir. Nevşehir merkez ucuz otelleri hakkında genel olarak tek kişilik odalarda seksen Türk lirası ile yüz elli Türk lirası arasında değişen bir fiyatlandırma söz konusudur. Ancak bu, çift kişilik odaların iki katı fiyatından satıldığı anlamına gelmez. Hatta aksine kimi zaman tek kişi ile iki kişi fiyatı aynıdır dahi denilebilir. Bu fiyatlara bazen kahvaltı dahil olurken bazen sadece oda üzerinden ücretlendirme yapılır.

Peri Bacaları Vadisine Yakın Bölgede Konaklamak Mantıklı Bir Seçenek midir?

Peri bacaları vadisi şehir merkezine pek de yakın bir bölgede değildir. Her ne kadar metropoller açısından değerlendirildiği zaman yakın kabul edilebilecek olsa dahi aradaki mesafe en az on kilometre kadardır. Ancak buna rağmen gezginler daha şık ve daha lüks otellerde konaklamak isterlerse turistik kabul edilen bölgede de konaklayabilir. Bu bölgede uluslararası zincir oteller de yer alır.

Ancak kuşkusuz bu bölgedeki oteller, Nevşehir merkez otelleri fiyatları ile kıyaslandığı zaman son derece pahalıdır. Başka bir deyişle ifade etmek gerekirse dar gelirli kimselerin merkezde konaklaması maddi açıdan daha düşük külfetli olacaktır. Ne de olsa Nevşehir merkez otelleri fiyatları, peri bacaları vadisindeki fiyatlandırma ölçeğinden çok daha düşüktür. Son derece makul fiyatlardan kalınabilecek Nevşehir merkez 3 yıldızlı otelleri sayısı iki ya da üçü geçmemekle beraber bölgede mevcuttur.

Otel Seçimi Nasıl Yapılır ve Rezervasyon Yaptırmadan Odayı İncelemek Mümkün müdür?

Gezginler tarafından Nevşehir merkez otel rehberi incelendiği zaman çok geniş bir yelpazenin bulunmadığı dikkatlerden kaçmayacaktır. Ancak gezginler unutmamalıdır ki, o rehberde yer alan otellerden çok daha fazlası şehirde mevcut olabilir. Gerçekten pek çok otel izlediği politikalar gereği Nevşehir merkez otel rehberi içerisinde işletme adının yer almasını arzu etmez. Zaman zaman oteller bu gibi rehberlerden haberdar olmadığından dolayı da birebir ya da telefon vasıtası ile rezervasyon usulüyle çalışırlar. Bu politikayı izleyen oteller arasında Nevşehir merkez 3 yıldızlı oteller de mevcut olabilir.

Bu az sayıdaki seçenek arasından tercih yapılmak istendiği vakit gezginler internetteki yorum sitelerinden konaklamayı planladıkları oteller hakkında kısa bir araştırma yapabilirler. Öte yandan rezervasyon yaptırmadan, şehri gördükten sonra uygun bulunan bir otelde konaklamayı planlayan gezginler odaları doğrudan görerek de konaklamak isteyip istemediklerine karar verebilirler. Zira bazı otel işletmeleri misafirlerinin odayı almadan önce incelemesine ve kendilerine uygun olup olmadığına bakmalarına müsaade etmektedir.

Merkezde Yer Alan Otellerde Hangi İmkanlar Bulunur?

Nevşehir merkezindeki oteller daha ziyade yerel misafirleri ve kısa vadeli konaklayacak olan yolcuları ağırlamaya yönelik olduğundan dolayı çok geniş imkanlar beklemek bir hata olacaktır. Ancak bu otellerden büyük bir kısmı misafirleri tatmin edecek düzeyde temizdir. Aynı zamanda odaların genişliği ve konforu da etraflı bir araştırma yapıldığı zaman misafirlerin arzularına cevap vermede yetersiz kalmayacaktır. Ancak hemen her otelde ücretsiz kablosuz internet bağlantısı ve açık büfe kahvaltı gibi imkanlar mevcuttur.

Nevşehir merkez ucuz otelleritarafından sunulan hizmetlere değinmek icap ederse de havaalanı transfer hizmetinden bahsetmek gerekecektir. Nevşehir merkez ucuz oteller kimi zaman bu hizmeti herhangi bir ücret talep etmeden misafirlerine sağlayabilmektedir. Bunun yanı sıra otel odalarının normal şartlar altında tamamında klima ve televizyon da yer alır. Ancak suit odalar gibi bazı özel oda seçenekleri tercih edilmiş ise elbette jakuzi gibi kimi farklı imkanları da standart oda seçeneklerine ek olarak görmek mümkün olacaktır. Nihayetinde tüm otellerde odalarda yiyecek ve içeceklerin gün boyu serin tutulmasını sağlayacak mini buzdolapları ve bazı otellerde su ısıtıcısı ile çay ve kahve makineleri mevcuttur.