Kapadokya Hill

KAPADOKYA HILL HOTEL & SPA

Kapadokya Lüks OtellerLüks kavramı pek çok farklı anlama gelebilir. Ancak genel olarak bu kavramdan bahsetmek gerekir hatta bir cümleyle özetlenecek olursa lüks, kişiyi rahat ettirecek, daha kaliteli zaman geçirmesini sağlayacak her türlü donanım ve imkandır. Bu şekilde düşünüldüğü zaman lüks otel kavramı da her şeyden önce temiz bir otel manasını taşır, zira hayat ve zaman kalitesi sağlığın başı olmayan temizlik yoksa söz konusu edilemez. Kapadokya bölgesinde bu gereksinimi sağlayacak şekilde temizliğe azami özen gösteren oteller fazlasıyla mevcuttur.

Bu otelleri tespit etmek için tarafsız ve bağımsız seyahat sitelerindeki misafir yorumlarını okumak fazlasıyla yeterli olacaktır. Lüks otel denildiği zaman akla gelen bir diğer nokta ise oteldeki personel kalitesidir. Personelin alanında uzman olması ve yabancı turistler açısından yabacı dil bilmesi lüks otellerin vazgeçilmez bir unsurudur. Zira kaliteli hizmeti sağlayacak olan bu personeldir ve personel niteliksiz ise hizmet kalitesinin kötülüğü bir tatili fiyaskoya çevirebilecek, hal böyle olunca da Kapadokya lüks oteller hakkında otellerinin lüksünden bahsetmek mümkün olmayacaktır.

Lüks Otellerde Yemek Konseptleri

Lüks oteller genel olarak kahvaltı dahil yemek konsepti ile hizmet vermezler. Bilhassa uluslararası zincirlerin çok yıldızlı otellerinde bu durum daha da belirgindir. Ancak Kapadokya lüks oteller bu şekilde bir zincire ait değilse oda ve kahvaltı konsepti ile çalıştığına da çok kez rastlamak mümkün hale gelebilir. Bir diğer yemek konsepti ise yarım pansiyon yemek konseptidir. Kapadokya lüks oteller bu konsepti fazlasıyla bünyesinde barındırır. Yarım pansiyon, kahvaltı ve akşam yemeğinin oda fiyatına dahil olduğu paketin adıdır. Bu paket genel olarak akşam erken saatte ötele dönecek olanlar için idealdir.

Nihayetinde tam pansiyon yemek konsepti de Kapadokya otellerinde mevcuttur. Tam pansiyon konseptinde sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği yer alır. Ancak bunlara ek olarak her şey dahil ve ultra her şey dahil konseptleri de mevcuttur ve bu konseptte üç öğüne ek olarak çeşitli içecek ve atıştırmalıklar da yer alır. Kapadokya lüks otellerinde bu yemek konseptlerine göre konaklama fiyatları da değişkenlik gösterir.

Rezervasyon Yaptırma Yöntemleri

Otel rezervasyonu yapmak için pek çok yöntem mevcuttur. Bu yöntemlerden ilki, doğrudan ötele telefon ederek ya da otelin web sitesinden rezervasyon talebi iletilerek gerçekleştirilmesidir. Başta bazı zincir oteller olmak üzere pek çok otel kendi web siteleri ya da doğrudan otelle kurulan iletişim ışığında gerçekleştirilen rezervasyonlarda daha uygun fiyat sunar. Ancak elbette Kapadokya'da bu şekilde politikalara yer vermeyen oteller de mevcuttur.

Her ne olursa olsun otel misafirleri Kapadokya otel  rezervasyonları gerçekleştirilmeden önce pek çok kaynaktan fiyat araştırması yapılmalıdır. Zira zaman zaman fiyatlar üç ya da dört katına kadar değişebilir. Bu sebeple hem online rezervasyon siteleri, hem otelin kendi kaynakları hem de turizm acenteleri detaylı bir şekilde incelenmelidir. Buna ek olarak otellerin rezervasyonlar için iş ortaklığı bulunan siteleri ve satış ofislerinin fiyat karşılaştırması yapan internet sayfaları da bulunur ve bu sitelerin de incelenmesi en uygun fiyatın bulunması için önemlidir.

Kapadokya Otelleri Ücreti Nasıl Tahsil Eder?

Otellerin ücret tahsil etme yöntemleri çoğu zaman birbiri ile benzerlik göstermez. Hatta zincir otellerde bile farklı şubeler arasında ciddi politika farkları görülebilir. Bu yöntemlerin ilki otelde ödemedir. Otel misafirleri rezervasyon gerçekleştirdikleri esnada hiçbir ücret ödemezler. Otele giriş yaptıkları esnada rezervasyon sırasında anlaşılmış olan fiyat tahsil edilecektir. Ancak bu rezervasyonun garantilenmesi için bazı siteler ve acenteler Kapadokya lüks oteller için gerçekleştirilen rezervasyonların garantilenmesini isteyebilirler.

Aynı zamanda otele girişten birkaç gün ya da birkaç saat önce kredi kartlarından ön provizyon almaları da söz konusu olabilir. Bir diğer yöntem ise rezervasyon anında ödeme gerçekleştirilmesidir. Ücretin tamamı ödenir ve müşteri otele giriş yaptıktan sonra ekstralar dışında herhangi bir ücret ödemez. Kimi zaman ise ücretin yarısı rezervasyon yapılırken peşin alındıktan sonra kalan kısmını misafirler otele giriş yaparken ya da otelden çıkış yaparken tahsil eder.

Otellerde Hangi İmkanlar Mevcuttur?

Otellerin sağladığı imkanlar da konseptlerine göre değişebilir. Örnek olarak küçük çaplı ve mağaraların içinde düzenlenmiş olan bir Kapadokya otel müessesesi ise elbette bu otelden yüzme havuzları ya da çok geniş kapsamlı spor salonları, balo salonları gibi imkanları beklemek yerinde olmayacaktır. Ancak buna rağmen pek çok otelde lokanta mevcut olup gecenin ilerleyen saatlerine dek misafirlerine hizmet verir. Öte yandan Kapadokya otel seçenekleri arasından hangisi tercih edilirse edilsin odalarda temiz havlu ve temiz çarşaf ile tek kullanımlık banyo ürünleri temin edilecektir.

Öte yandan hemen her odada mini buzdolabı, televizyon ve klima olduğunu söylemek de mümkündür. Klima kullanım ücreti aksi belirtilmedikçe ücrete dahil olurken buzdolabının içerisindeki ürünler ek ücrete tabi olabilir. Bunun yanı sıra pek çok otel misafirlerine odalarına çay ve kahve hazırlayabilmeleri adına su ısıtıcı ve ikram çay kahve de sunar.