Kapadokya Hill

KAPADOKYA HILL HOTEL & SPA

KapadokyaTarihin ve görselliğin merkezlerinden biri olan Kapadokya oldukça eski bir yerleşim yeridir. Anadolu'nun merkezi konumunda olan Kapadokya bölgesi peri bacaları ile birçok kişinin ilgisini çekiyor. Zamanla oluşan ve doğa olaylarının sebep olduğu peri bacaları oldukça yaşlıdır. İnsanlar bu yapıları yerleşim yeri, dini tapınak mekanları gibi kullanmıştır.

Kapadokya'nın eski evleri de insanların peri bacalarından esinlenmesi ile oluşturulmuştur. Hiçbir yerde rastlanmayan, özgün şekilde oluşturulan bu evlerin yapımında kaya ve taş kullanılmıştır. Taş ve kayalar hava ile birleştiklerinde sertleştiği için dayanıklı ürünler haline geliyor bu sebeple evler uzun yıllar yaşıyor. 18 ve 19. yüzyıllardan kalma taş evlere rastlamak mümkün oluyor. Ayrıca eğitim açısından öğrencilere destek bir bölgedir. Kapadokya MYO sayesinde üniversite öğrencileri bu tarihi bölgede eğitim görme şansı yakalıyor. Tatil severler Kapadokya nerede ve nasıl ulaşım sağlanabilir oldukça merak ediyor.

Kapadokya'nın Konumu

Kapadokya'ya ulaşım sağlamak isteyen kişiler birçok yolu kullanabilir. Otobüs, uçak, araba Kapadokya'ya gidişi kolaylaştırır. Kapadokya nerede, ne yapılır soruları kişilerin merak ettiği durumlar içerisindedir. Kapadokya, Türkiye ve Anadolu'nun ortasında yer alıyor. Çevresinde yer alan birçok ilden parça alıyor. Nevşehir, Niğde, Aksaray, Kırşehir, Kayseri illeri ile ilişkilidir. İç Anadolu Bölgesi'nde bulunan Kapadokya'ya kişiler genelde Kapadokya balon hizmetini almak için gidiyor. Heyecanlı ve harika deneyimler içerisinde yer alan balon yabanı ünlülerin bile ilgisini çekiyor. Yeni evli çiftlerin tercihleri içerisinde de Kapadokya balayı yer alıyor.

Kapadokya'nın Genel Hava Durumu

Tatilciler Kapadokya hava durumu konusunda oldukça meraklıdır. Kapadokya ve çevresinde karasal iklim söz konusudur. Bu kara ikliminde de yazları kurak ve sıcak olurken kışları oldukça soğuk geçiyor. Bir yılda 70 gün hava sıcaklığı 0 derecenin altında oluyor, 20 gün ise 30 derecenin üzerinde seyrediyor. Ortalama bir yağış miktarına sahip olan Kapadokya'da ortalama sıcaklıklar -28 ile +40 arasında değişim gösteriyor.

Kapadokya hava durumu sebebiyle bitki örtüsü zayıf bir bölgedir. Orman barındırmayan bölgede bozkır hakimdir. Yılın bir bölümü yeşil görüntü ile karşı karşıya kalınsa da genelde sarı bir görüntü bölgeye hakimdir.

Kapadokya İlinde Yapılacak Aktiviteler Nelerdir?

1. Kapadokya'nın tarihi eskidir ve kalıntılar hala yerlerini korur durumdadır. Birbirinden farklı medeniyetlere ev sahipliği yapması sebebiyle birçok kültürü görmek mümkün oluyor. Ihlara Vadisi, Uçhisar Kalesi, Göreme Açık Hava Müzesi gezilebilir. Tarihi mekanlara ve müzelere merakı olan kişilerin uğraması gereken yerlerdir. Sanat ve Tarih Müzesinin yanı sıra Avanos Saç Müzesi de gezilebilir. Kapadokya turu yapanların gittiği ve memnun kaldığı mekanlardır.

2. Türkiye'nin her yerinde var olan birbirinden farklı yeraltı şehirleri Kapadokya'da da bulunuyor. Bu bölgede yaşamış medeniyetlerin eserleri olan yeraltı şehirleri yaklaşık 36 tanedir. Zamanında bilinmeyen düşmanlardan korunmak adına oluşturulmuş şehirler, güneş ışığından mahrum kalarak yaşamış insanlarla empati yapmayı sağlıyor. Harika ve gizemli bir mühendislik eseri olan bu alanlarda oksijensiz kalmak mümkün olmuyor.

3. Kapadokya'nın vazgeçilmezlerinden olan Peri Bacaları Kapadokya tur gerçekleştirmek isteyenlerin tercihi oluyor. Ayrıca bacaların etrafında var olan vadilerde yürüyüş yaparak manzaranın tadı çıkarılabilir. Doğa meraklısı olan kişilerin mutlaka uğraması gereken yerlerdir.

4. Kapadokya denilince herkesin gözünde canlanan bir diğer manzara ise Kapadokya balon oluyor. Gazlarla uçması sağlanan balonlar bütün bir şehri ayaklar altına almayı sağlıyor. Etraftaki güzellikleri görmeyi, Güneş'in doğuşuna şahit olmayı, kuşlarla uçmayı sağlıyor.

5. Kapadokya'da yapılacak yaygın aktivitelerden biri de çömlek yapmaktır. Avanos'da eğlenceli bir aktivite arayanların tercihi oluyor.

6. Kapadokya turu ATV ve atlarla daha heyecanlı hale gelebiliyor. Farklı bir deneyimi yaşamasının yanı sıra bu araçlarla etraf gezilebiliyor.

7. Boğazına düşkün olanlar için geleneksel yiyeceklerin bulunduğu restoranlar söz konusudur. Değişik tatlar ile farklı deneyimler elde edilebilir.

8. Kapadokya otelleri ile konaklamak isteyenleri birbirinden farklı sürprizler bekliyor.

Kapadokya Otel Özellikleri

Kapadokya bölgesinin zengin özelliklerini duyup Kapadokya tur yapmak isteyenler bölgede konaklayacak birtakım yerler arayışına girebiliyor. Tıpkı peri masalını andıran taş evlerden oluşan Kapadokya otelleri harika bir konaklama merkezidir. Tamamen geleneksel mimariye uyarak tasarlanan oteller de her türlü hizmeti bulmak mümkün oluyor. Osmanlı Hamamı, geleneksel yemekler, şömine, göze hitap eden görsellik otellerin özellikleri içerisindedir. Kapadokya MYO da eğitim görmek isteyen kişilerin şehre geldiklerinde kısa süreli konaklayabileceği otellerdir. Hem şehri gezip hem de okul hakkında bilgi almak mümkün oluyor.

Kapadokya'da Özel Balayı

Yeni evlenen çiftlerin tercihlerinden biri de Kapadokya oluyor. Kapadokya otel içerisinde konaklayarak renkli balayı isteyenlerin tercihidir. Ülke içi veya dışı fark etmeden Kapadokya balayı için her noktadan çiftler bölgeye akın ediyor. Özellikle her çiftin en büyük beklentisi rüya gibi geçen romantik bir Kapadokya balon turu oluyor. Kişiler istediği takdirde özel balon kiralaması yaparak şampanya patlatıp kutlama yapabilir.

Renkli Balon Turları

Yerli ve yabancı turistler Kapadokya balon turu talep ettiğinde grubu belirleniyor. Biraz yüksek fiyatlı bir tur olsa bile fiyatına değiyor. Kaldıkları Kapadokya otel içerisinden kişiler bir araçla alınarak turun gerçekleşeceği alana götürülüyor. Ardından tur için bekleniyor. Sabahın oldukça erken saatlerinde gerçekleşecek olan tur için insanların kalın giymesi tavsiye ediliyor. Çünkü Kapadokya'nın sabahları oldukça soğuktur.